דורבן בכף הרגל או דלקת של הפלנטר פסיה

דורבן פלנטרי מהווה את אחת הפתולוגיות השכיחות ביותר בתחום האורתופדיה, ולמעשה מהווה האבחנה השנייה בשכיחותה הגורמת לכאבים בכף הרגל ומובילה לפניה לאורתופד כף רגל.

כשני מיליון אמריקנים סובלים מדורבן פלנטרי כל שנה, והבעיה לרוב מקושרת לעליה במשקל, עבודה בעמידה ממושכת, מבנה לא תקין של כף הרגל או שינויי הנעלה.

בקרב מטופלים רבים הניגשים אל מרפאת כף הרגל, קיים בלבול רב וחוסר אבחנה בין המושגים דורבן כף הרגל (heel spur) מול דלקת של הפסיה הפלנטרית (plantar fasciitis) או בעברית תקנית דלקת חותלת השעל.

בלבול זה מתעצם לאחר היציאה ממומחה כף הרגל, מאחר והנ"ל בדרך כלל אינו מקפיד על שימוש בעולם מונחים מדויק ונוטה להגדיר כל בעיה בתחתית העקב כדרבן, מטעמי נוחות בלבד.

במאמר זה נעמוד על ההבדל בין המושגים דורבן בכף הרגל או בשמו הלועזי Heel-spur ובין המושג דלקת חותלת השעל או בשמה plantar-facaiitis.

המונח דורבן ( heel spur ) מתאר בליטת עצם בקדמת עצם העקב. 

קיימים מספר הסברים לגבי דרך היווצרותו של הדורבן, מרביתם תומכים בטיעון כי הדורבן נוצר כתוצאה מתהליכי מתיחה ממושכים של הפסיה הפלנטרית (plantar fascia) את עצם העקב (calcaneus), בעקבות עומסים חוזרים אלו מתפתחים קרעים מקרוסקופיים מרובים בפסיה הפלנטרית בקרבת החיבור שלה לעצם העקב ונוצר תהליך דלקתי שבהמשך מקבל מאפיינים ניוונים ובסופו של תהליך זה סידן חודר ושוקע ברקמה. 

אך האם הדורבן -אותו קוץ בקדמת העצם הוא הגורם העיקרי לבעיה ?

מחקרים רבים התחקו אחר נושא זה והדעה הרווחת כיום היא כי לבליטת העצם עצמה, אין קשר לכאב או לסימפטומים המקומיים המופקים בתחתית העקב ולמעשה הגורם המרכזי לסימפטומים האופייניים בעקב הוא דלקת כרונית של הפסייה הפלנטרית. 


כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58. טלפון: 0528306095 \ 035269361              קישור לאתר המכון

סיכום האם יש לי דורבן או דלקת של הפלנטר פסיה?

כפי שנאמר הכאבים בתחתית כף הרגל מקורם כנראה בדלקת של הפסיה הפלנטרית (plantar fasciitis) ולא בקוץ המסוייד בקדמת כף הרגל, אך השם דורבן בהיותו שם קליט עדיין נותר במקומו מתאר בעצם דלקת כרונית בפסיה הפלנטרית וכאבים תחת העקב ולא את אותו קוץ גרמי.

מסיבה זו כאשר מגיעים אלי מטופלים לאחר צילום רנטגן של דורבן מסוייד בטוחים שהם מצאו את הסיבה לכאבים מהם הם סובלים בתחתית העקב יש להסביר להם שהקוץ כנראה הוא לא הגורם המכאיב להם אלה דלקת של הפסיה הפלנטרית אותה ניתן לזהות בבדיקת mri או us כאשר מוצאים את הרקמה מעובה מעל 4 מ"מ.

דף נוסף בנושא בקישור

סיבות נוספות לכאבים בעקב 

על אף שכאבים בעקב הם בעיה די שכיחה הרופאים כמעט תמיד פותרים את לקוחותיהם ב "יש לך דורבן" ולכן הכאבים, שלא כמו שנהוג לחשוב חלק מהכאבים בעקב מקורם בכריות השומן תחת העקב, מעיכה או דלקת שלהם תגרור כאבי דורבן אך כאבים כאלו עשויים לנבוע גם ממתיחה של גיד אכילס או שבר מאמץ בקלקנאוס ואפילו לכידה של עצב . ( עוד על אבחנה מבדלת לכאבים בעקב ) .

החומר לדף זה נלקח מאתר footlab בקישור

מי אנחנו

שטיין נתי מומחה להתאמת מדרסים, בוגר תואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) בתחום הפיזיותרפיה עוסק

בתחום  האורתופדיה כ 20 שנה, מתמחה בפיזיותרפיה של בעיות כף רגל, , החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית מטעם אוניברסיטת ב"ש, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. 

מי אנחנו

מי אנחנו

SIMBLAWebsite Builder