הטיפול בדורבן 

דורבן בעקב

דרבן בעקב , מהווה את הבעיות השכיחות הגורמות לכאבים בכף הרגל (foot pathologies) ומובילות לטיפול רפואי , מוערך כי 2 מיליון אמריקנים ניגשים בכל שנה ושנה לטיפול בדורבן, כ 10% מהאוכלוסייה הכללית סובלת מדורבן במהלך חייה, ובכ 12-15% מהאוכלוסייה העוסקת בספורט עשויה לסבול מדורבן במהלך חייה.

דורבן (heel spur) או בשמו הרפואי פלנטר פצאייטיס (plantar fasciitis) הנו דלקת כרונית של הפסיה הפלנטרית  בנקודת החיבור שלה לעצם העקב. התסמינים של דורבן הם כאבים בצעדים הראשונים בבוקר ההולכים ופוחתים לאחר צעידה קצרה על כף הרגל ( למידע נוסף בנושא תסמינים של דורבן בקישור).

מחקרים אחרונים מצביעים על אבחון ייתר של דורבן בעקב ומצד שני התעלמות מאבחנות מבדלות כמו סנדרום כריות השומן של העקב, שבר מאמץ של הקלקנאוס או דלקת בגיד אכילס( לעיון באבחנות מבדלות לדורבן בקישור)

הטיפול בדורבן

קיימים צורות טיפול רבות לדורבן אך עד היום אין איזה מסלול טיפולים מבטיח שתמיד יצליח לפתור את הבעיה עבור כולם, לא כל טיפול עוזר לכל מטופל באותה מידה.

טיפול בדורבן שהופיע ב 48 שעות האחרונות:

מנוחה, יש להימנע מעומסים גבוהים על כף הרגל, להשתדל לצמצם הליכות ולנעול נעלי ספורט רכות ואיכותיות בהם אתם מרגישים שהכאבים פחותים.

 קומפרס קר למשך 10 דקות מספר פעמים ביום

נטילת כדורים אנטי דלקתיים למשך 10 ימים או עד העלמות מוחלטת של הכאבים.

בשלב היותר כרוני כאשר הכאבים כבר מציקים שבועות ארוכים הטיפול המומלץ:

מדרסים המתאימים לדורבן, הורדת עומס מהעקב על ידי תמיכות ומתן רכות תחת העקב.

המדרסים לדורבן בדרך כלל יכללו הגבהה לעקב, בית עקב עמוק, והמון רכות ובולמי זעזועים תחת העקב.

המדרסים לדורבן יספקו תמיכה מרבית לקשת תוך הורדת הלחץ מאזור הדורבן.

במידה וכף הרגל קורסת לפרונציה, וודג מדיאלי בכדי לשמור על כף הרגל במנח ניטרלי.

יש לשלב עם המדרסים הנעלה בעלת בולם זעזועים איכותי, המותאמת למבנה כף רגלכם, מומלצת נעל ריצה מחברה מוכרת.

הטיפול פיזיותרפיה לדורבן עשוי לכלול 6-12 פגישות, ורצוי שיבוצעו בקצב של פגישה אחת בשבוע. טיפול הפיזיותרפיה יכלול טיפול מנואלי לרקמות הרכות, מובילזציות ומניפולציות פרקיות מתיחות כמו כן ינתנו למטופל תרגילים לחיזוק שרירי הסובך והגפה התחתונה , מתיחות של שרירי הסובך, חיזוק והפעלת השרירים הפנימיים בכף הרגל ( תמונות לתרגילים לדורבן בקישור).

ניתן לשלב טיפול במכשיר us, לשלב דיקור יבש לאורך הרכבת האחורית.

טיפול בגלי הלם עשוי להיות טיפול יעיל לדורבן

החומר והמידע בדף זה נלקח מאתר footlab.co.il

דף נוסף בנושא בקישור

כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58. טלפון: 0528306095 \ 035269361              קישור לאתר המכון

זריקות סטראידים: ניתן לתת עד כ 3 זריקות במרווחי זמן של כ 10-21 יום בהתאם לאבחנת המומחה. יש לשים לב כי זריקות אלו עשויות לחשוף אותנו לקריעה של הרצועה המכונה הפסיה הפלנטרית כמו כן נרשמים מקרים רבים בהם הזריקה מועילה למטופל לפרק זמן מוגבל ולאחר מכן הכאבים חוזרים פעמים רבות באופן מוגבר. .

שימוש בתומך לילה: סד לדורבן השומר את הפסיה הפלנטרית מתוחה לאורך הלילה עשוי לעזור לפתרון הדורבן..

טיפול בגלי הלם : טיפול המשתמש בסדרות קצרות של גלי קול. הטיפול בגלי הלם הוכיח את עצמו כטיפול בטוח וכמעט ללא תופעות לוואי. במחקרים השונים שיעור ההצלחה שלו נע בין 40-90 % ריפוי.

מי אנחנו

שטיין נתי מומחה להתאמת מדרסים, בוגר תואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) בתחום הפיזיותרפיה עוסק

בתחום  האורתופדיה כ 20 שנה, מתמחה בפיזיותרפיה של בעיות כף רגל, , החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית מטעם אוניברסיטת ב"ש, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. 

מי אנחנו

מי אנחנו

SIMBLAWebsite Builder