לא רק דורבן , מדוע יש כאבים בעקב ?

דורבן בעקב (heel spur) מכונה גם דורבן פלנטרי (plantar heel spur)הנו זיז מסויד המופיע בצילום רנטגן בחלק הפנימי קדמי של עצם העקב(calcaneus bone) בנקודת התחל (insertion) של רקמת חיבור בשם חותלת השעל כמו גם שרירי כף הרגל הפנימיים, הדורבן מתפתח כנראה על רקע של עומסי ייתר של הרקמה הרכה בחיבורה לעצם.

דורבן היא מהפציעות השכיחות והנפוצות בקרב אצנים חובבים, ספורטאים מקצועיים ונשים בעשור הרביעי והחמישי לחייהם, הסימפטום העיקרי של דורבן הוא כאב בתחילת הליכה לאחר מנוחה ממושכת או בצעד הראשון בשעות הבוקר, הכאב ממוקם בפן הקדמי פנימי של העקב והוא אט אט נמוג תוך כדי ביצוע הצעדים הראשונים של הבוקר.. 

בין האבחנות המבדלות המובילות לדורבן ניתן למנות:

סנדרום כריות השומן תחת העקב (Heel fat pad) – כוורת של תאי שומן הממוקמת במרכז העקב פגיעה במבנה הכוורתי זו לאחר טראומה מקומית או לאחר חבלות חוזרות כמו ריצה על משטח קשיח עם הנעלה קשיחה . 

הכאב יופיע במרכז העקב או מעט אחורה ממרכז העקב..

הכאב יחמיר לאורך צעידה ממושכת.


כאב בעל רקע עצבי:

כאב בעקב לא ממוקם וברור שילווה בתחושת שריפה או נימול .

כאב על רקע עצבי עשוי להיות בעקבות לחץ על התעלה הטרסאלית או על רקע לחץ לחץ של דיסק בגב התחתון על מערכת העצבים.


שבר מאמץ של עצם העקב או רגישות של מעטפת העצם.

יופיע כאב עמוק המופיע בלחץ משני צידי העקב  קלקנאוס, התלונות על כאב בעקב יהיו מפושטות ולא ממוקמות ויגברו תוך כדי הליכה בעיקר הליכה יחפה על משטחים קשיחים.

כאב בפן האחורי של העקב 

יהיה בדרך כלל על רקע של דלקת בגיד אכילס או התפתחות של דורבן אחורי או (haguland deformity )  בעקבות עבודת ייתר של גיד אכילס ויצירת דלקת כרונית במקום.

עוד על אבחנה מבדלת לדורבן בקישור

כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58. טלפון: 0528306095 \ 035269361              קישור לאתר המכון

כיצד ניתן לטפל בדורבן באופן עצמאי בבית: 

יש לבצע תרגילי מתיחה ותרגילי חיזוק סביב כף הרגל והגפה התחתונה כולה. ( ניתן למצוא פרוט של התרגילים בקישור)

יש לבצע עיסוי עצמי לאורך הפסיה הפלנטרית והעקב.

ניתן לנסות ולקרר את המקום בעזרת בקבוק קפוא.


מה הוא הטיפול  לדורבן

קיימות גישות שונות לטיפול בדורבן ואמצעים רבים לטיפול המפורסם שבהם הוא גלי ההלם.

גלי הלם לדורבן עשויים להימצא יעילים מאוד אצל לא מעט מטופלים הסובלים מדורבן, הטיפול עצמו כולל כ 2000-4000 מכות של גלי הלם על העקב הפצוע, הטיפול עשוי להיות כואב אך בדרך כלל יעיל, מאידך יש מטופלים שאינם חשים הקלה בעקבות הטיפול בגלי הלם.

ישנם מטפלים המעדיפים טיפול ידני, עיסוי עמוק, טיפול בנקודות טריגר, גם לטיפול זה יעילות טובה לדורבן פלנטרי.

עוד על טיפולים לדורבן בכתבה הבאה.


מדרסים לדורבן מהווים את אחד הכלים המשמעותיים לפתרון הכאבים של דורבן בכף הרגל, מדרסים לדורבן הם מדרסים ייחודיים שצריכים לדעת לתת לכף רגלו של המטופל רכות תחת אזור הכאבים ומאידך תמיכות המורידות עומס מהפסיה הפלנטרית (plantar fascia) מדרסים מקצועיים לדורבן צריכים להביא להקלה משמעותית בכאבים תוך פרק זמן של ימים עד שבועות בודדים.

עוד חומר בנושא מדרסים לדורבן בכתבה הבאה.

 

מי אנחנו

שטיין נתי מומחה להתאמת מדרסים, בוגר תואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) בתחום הפיזיותרפיה עוסק

בתחום  האורתופדיה כ 20 שנה, מתמחה בפיזיותרפיה של בעיות כף רגל, , החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית מטעם אוניברסיטת ב"ש, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. 

מי אנחנו

מי אנחנו

SIMBLAWebsite Builder