מהם גורמי הסיכון לדורבן בכף הרגל

מה הוא דורבן בקרסול

דורבן (heel spur) הנו זיז מסויד המופיע בצילום רנטגן לטראלי בקדמת עצם העקב(calcaneus bone), אך כיום אנו יודעים כי הדורבן עצמו אינו גורם לכאבי עקב או לפחות אינו גורם דומיננטי לכאבי עקב ולכן במונח דורבן אנו בעצם מתארים דלקת של הפסיה הפלנטרית (plantar fascia), אותה ניתן לאבחן בבדיקת אולטרה סאונד או mri ולמעשה הדלקת הכונית שלה היא הגורם לכאבים המופיעים בקדמת עצם העקב, כלומר דורבן בפועל הוא למעשה פלנטר פצאייטיס (plantar fasciitis) עוד בנושא בקישור.

דורבן בקרסול נוצר כנראה בעקבות עומסי ייתר על הקרסול,הגורמים לפציעה של הפסיה הפלנטרית ולדלקת של הרקמה, לאחר תקופה בה הגוף אינו מצליח להתמודד עם הדלקת הכרונית בשל המשך העומסים על כף הרגל ואולי ירידה ביכולת של הגוף לטפל בעצמו בשל גורמים כללים, הדלקת תהפוך לכרונית ולעתים תלווה בקוץ מסוייד בעקב.

הדורבן מתאפיין בכאבים לאחר הקימה מהמיטה בבוקר אלו הולכים ודועכים לאחר דקות קצרות של הליכה.

דורבן יכאב מאוד בקימה לאחר ישיבה ממושכת לדוגמה בקולנוע.

דורבן בעקב לרוב יהיה חד צדדי  ( שלא כמו סינדרום כריות השומן שהוא לרוב דו צדדי כלומר כאבים בשתי העקבים או שבר מאמץ של עצם העקב).

לקריאת חומר נוסף בנושא דורבן (plantar fasciitis)בקישור


כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58. טלפון: 0528306095 \ 035269361              קישור לאתר המכון

מה הם גורמי הסיכון להופעת דורבן בקרסול ?

פי המחקר ישנם מספר סיבות\ גורמי סיכון להופעת דורבן בקרסול:

חוסר טווח יישור מלא של הקרסול אשר עשוי כלול בעיה בטווחי מפרק הקרסול או קיצור של שרירי הסובך (calf muscle-gastrocnemius muscle  & soleus muscle)  כנראה שיוצר עומסי ייתר על הפסיה הפלנטרית וגורם להתפתחות של דלקת בפסיה הפלנטרית ולדורבן העקב, הטיפול בגורם זה יהיה עבודה ותרגול לשיפור טווחי הקרסול כמו גם ביצוע מתיחות של הפסיה הפלנטרית (plantar fascia) ושרירי הסובך (ראו תרגילי מתיחה לדורבן). 

עליה במשקל או משקל ייתר מהווים גורם משמעותי להופעת דורבן ובמחקרים שונים גילו כי דורבן מקושר באופן ישיר להשמנה, אך שימו לב גם אנשים רזים ולא מעטים סובלים מדורבן בקרסול.

עבודה בעמידה ממשוכת בעיקר כאשר מדובר בעמידה על משטחים קשיחים 

שימוש בנעליים רעועות ללא תמיכה או בולם זעזועים עשוי לעורר התפתחות דורבן, לא מעט מלקוחותיי דיווחו על החלפת נעלי עבודה טרם הופעתו של הדורבן.

אימון לא מבוקר או סולם מאמצים מהיר מידיי בעיקר אצל ספורטאים מבוגרים שהחלו לאחרונה פעילות גופנית מחדש.

קיימות סיבות נוספות להופעת דורבן עליהם ניתן לקרוא בקישור

הטיפול בדורבן

קודם לטיפול בדורבן להתאים מדרסים לדורבן, מהניסיון שלי מדרסים איכותיים לדורבן עשויים להעלות בעשרות אחוזים את הסיכוי לפתרון הדורבן.

מדרסים המתאימים לפתרון הדורבן צריכים להיות רכים תחת קדמת העקב, מאידך המדרסים צריכים לתת תמיכה מלאה בקשת, מדרסים המותאמים בצורה טובה לדורבן עשויים לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון .

טיפול פיזיותרפיה לדורבן עשוי לכלול טיפול מנואלי, טיפול במכשיר האולטרה סאונד או בגלי הלם לדורבן מהווה כלי חשוב בפתרון הטיפולי בבעיה במטרה לעודד תהליכי ריפוי של הדלקת בפסיה הפלנטרית (plantar fasciitis).

תרגילים (ניתן למצא בקישור)חיזוק ומתיחה של שרירי הסבוך ובכלל הגפה התחתונה.

מאמר נוסף בנושא

מי אנחנו

שטיין נתי מומחה להתאמת מדרסים, בוגר תואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) בתחום הפיזיותרפיה עוסק

בתחום  האורתופדיה כ 20 שנה, מתמחה בפיזיותרפיה של בעיות כף רגל, , החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית מטעם אוניברסיטת ב"ש, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. 

מי אנחנו

מי אנחנו

SIMBLAWebsite Builder