כאבים בכרית כף הרגל (כרית האצבעות השנייה) - מחלת פיירברג

מהי מחלת פיירברג ? 

זהו סוג של מטטרסלגיה המתאפיינת בכאבים בכרית כף הרגל (כרית האצבעות השנייה) תחת המסרק השני 68%, ותחת המסרק השלישי 27% מהמקרים, מחלת פיירברג מתאפיינת בשחיקה של סחוס המתלווה בנוקשות במפרק שבין ראש המסרק, לבסיס האצבע השנייה -כל זאת בגלל בעיית זרימת הדם למפרק.

הכאבים בכרית כף הרגל (כרית אצבעות הרגליים השנייה) מתעוררים בעת נשיאת משקל על כף הרגל הקדמית לקראת סוף הדריכה בריצה, הליכה או בעלייה.

למחלת פיירברג מספר שמות:

מחלת פיירברג, מטטרסלגיה,   Freiberg's infraction; Kohler's second disease, כאבים בכרית כף הרגל, כאבים בכף הרגל הקדמית. עוד חומר בנושא מחלת פיירברג בקישור

כותב ועורך האתר: שטיין נתי בוגר החוג לפיזיותרפיה לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) ובוגר החוג לפיזיותרפיה מטעם אוניברסיטת באר שבע לתואר השני בתחום הפיזיותרפיה האורתופדית,עוסק בתחום האורתופדיה כ 20 שנה, בוגר קורס להנעלה רפואית מטעם מכללת שיאים. עוסק באוסטאופתיה ובוגר קורס מאמני כושר גופני מטעם וינגייט. מיצרני המדרסים המובילים בארץ.

המרפאה נמצאת בחולון, רחוב יהושע רבינוביץ 58. טלפון: 0528306095 \ 035269361              קישור לאתר המכון

אבחון מחלת פיירברג  \ כאבים בכרית כף הרגל

שלביה הראשונים של המחלה מאופיינים בכאבים על גבי ראש עצם המסרק השנייה יחד עם כאב בתחתית ובגב המפרק (כרית האצבעות השנייה), ייתכן ותופיע נפיחות במקום המלווה באדמומיות וחום מקומי, ולעתים כאב על האצבעות שניים ושלוש, בשלב מאוחר יותר יופיעו גם נוקשות והגבלות בטווחי התנועה של המפרק

אבחון המחלה מתרחש בעת ביצוע צילום, MRI, מיפוי עצמות ובדיקה קלינית

אבחנה מבדלת למחלה יכולות להיות שברי מאמץ של עצם המסרק השני , דלקת של הגידים במקום מורטון נוירומה וסוגים אחרים של מטטרסלגיה

האם המחלה גנטית? כן/לא

ע"פ השערות המומחים להופעת מחלת פיירברג נטייה גנטית, על רקע זה בהופעת עומס מוגבר על המקום בעקבות אורח חיים שגוי, הנעלה לקויה, פעילות ספורטיבית הכוללת שינויי כיוון או ניתורים, מחלת פיירברג עשויה להתגלות. לא ברור האם מבנה כף הרגל מסוים עשוי לתרום להופעת הבעיה ( בדומה למטטרסלגיה שעשויה להופיע במבנה כף הרגל בעל קשת גבוה, או מבנה כף הרגל בעל שורה ראשונה גמישה).

הטיפול במחלת פיירברג דומה לטיפול במטטרסלגיה.  

הורדת עומסים משמעותית מכרית כף הרגל על ידי שינוי אורח חיים, שינוי הנעלה, מדרסים אורתופדים, ביצוע טיפול פיזיותרפיה, טיפול מנואלי ומתיחות.

במקרים קשים של המחלה תומלץ חוסר דריכה על הרגל בין 4 ל 6 שבועות ולגבס את מבנה כף הרגל.

במקרים קלים של המחלה ניתן להשתמש במדרסים בעלי מטטרסאל פד או מטטרסאל בר כמו גם בנעלי רוקר.

ניתן להשתמש בתרופות להורדת כאבים או תרופות אנטי דלקתי אך אסור ליטול תרופות כדי להוריד כאבים בכרית כף הרגל כדי שיתאפשר המשך עבודה תחת עומס גבוה על המקום.

מהם התסמינים למחלת פיירברג 

התסמינים למחלה זו יופיעו בהדרגתיות:

• חוסר נוחות תחת ראש המסרק השני או כאבים בכרית כף הרגל

• כאבים בעיקר בפעילות הכוללת נשיאת משקל כמו הליכה או ירידה במדרגות בשלבי הדריכה הסופיים בהם משקל הגוף נמצא ממש מעל הכאבים בכף הרגל הקדמית.

• נפיחות ומעט הגבלת תנועה

במצבים בהם המחלה מתקדמת

• כאבים חדים על כרית כף הרגל

• שינוי צורת ההליכה

• צליעה

• ירידה משמעותית בטווח התנועה של המפרק

המחלה תהפוך בשלבים אלה למגבילה בחיי היום יום


מדרסים למחלת פיירברג \ כאבים בכרית כף הרגל

מדרסים אורתופדים למחלת פיירברג יהיו מאוד דומים מבחינת מבנה למדרסים למטטרסלגיה, בדומה למדרסים למטטרסלגיה עליהם להיות מדרסים אורתופדים רכים רב שכבתיים הממקמים מטטרסאל פד להורדת עומס מכרית כף הרגל. לעתים יהיה צורך להוסיף בר לאצבעות להורדת עומס במהלך שלבי הדריכה האחרונים. המדרסים האורתופדים יהיו מותאמים למבנה כף הרגל, תוך התחשבות בליקויים ( כמו מבנה כף רגל בעל קשת גבוה או מבנה כף רגל עם קריסה של השורה הראשונה).

חלוקות מדורגות המאפיינות את חומרת המחלה

חלוקה ראשונה

1. החלשות זרימת הדם למפרק

2. התמוטטות של העצם הסב-כונדראלית.

3. התמוטטות מאסיבית של העצם הסב כונדרלית, ותחילת תהליכי ספיגת העצם.

4. שברי מאמץ במפרק

5. איבוד יכול תנועת המפרק

חלוקה שנייה

1. נפיחות רקמות רכות מסביב ובתוך המפרק

2. נזק בלוחית הסחוס במפרק

3. בלוחית הסחוס מתנוונת.

הטיפול הניתוחי מחלת פיירברג

לא מעט ניתוחים למחלה נעשים – הניתוח כולל ניקוי המפרק, לעיתים קיצור של עצם המסרק השנייה , הרמה של ראש העצם המסרק במידה והקשת הרוחבית נפגעה.

המלצה לסובלים ממחלת פיירברג

במידה והנכם סובלים מהבעיה וניסיתם כבר הכל : מדרסים אורטופדים, טיפולי פיזיותרפיה, כדורים, הנעלה וכלום לא עזר?

אנו במכון בוטיק למדרסים ופיזיותרפיה של נתי שטיין – המנוהל ומתופעל על ידי נתי שטיין פיזיותרפיסט מומחה למעלה מ 22 שנה ומומחה למדרסים אורטופדיים, בעל יכולת התאמת מדרסים אורטופדיים למטטרסלגיה ומחלת פיירברג, אנו מייעצים לכם לפנות אלינו להתאמת מדרסים אורטופדיים מקצועים וייעוץ חינם, חשוב לציין שאנו מייצרים את המדרסים האורתופדים במכון ולא שולחים למפעלים השונים

נתי מתמחה בפתרונות מורכבים של כאבים בכף הרגל הקדמית כולל מחלת פיירברג, מטטרסלגיה ,ססמואידיטיס, הלוקס ריגידוס באחוזי הצלחה גבוהים מאוד, ההצלחה שלנו היא גם עבור מטופלים עם אכזבות מרובות של ענף המדרסים ושסחבו את הכאבים בכף הרגל במשך שנים ארוכות

לתיאום ייעוץ ללא עלות 0528306095 מכון שפא


מי אנחנו

שטיין נתי מומחה להתאמת מדרסים, בוגר תואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב (1996) בתחום הפיזיותרפיה עוסק

בתחום  האורתופדיה כ 20 שנה, מתמחה בפיזיותרפיה של בעיות כף רגל, , החל משנת 2016 בוגר תואר שני (מאסטר) בפיזיותרפיה אורתופדית מטעם אוניברסיטת ב"ש, בוגר קורסי הסמכה רבים בהם מאמן כושר גופני לקבוצות ספורט, מדריך לקבוצות הליכה, דיקור יבש, לימודי אוסטאופתיה מטעם אוניברסיטת מדריד. 

מי אנחנו

מי אנחנו

SIMBLAWebsite Builder